23 Nisan 2012 Pazartesi

Telefonda Alo Dememizin Hikayesi

Telefonda neden alo deriz? hiç düşündünüz mü? Ben daha önce bunu hiç düşünmemiştim. Hayatımızdaki bir çok şeyi neden yaptığımızı düşünmeden, sorgulamadan yapıyoruz. Tıpkı bir makine gibiyiz. Neyse lafı uzatmadan gelelim ''alo''nun hikayesine...

Telefonu icat eden Graham Bell, ilk telefon hattını sevgilisinin evine çeker. Bir gün atölyesinde telefon çalınca arayanın sevdiği kızdan başkası olmayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz ''Alessandra Lolita Oswaldo'' der. Graham Bell, zamanla sevgilisine telefonda isminin baş harfleriyle hitap etmeye başlar ve bu Lolita'yı telefonu her açışında ''alo'' diye karşılar. İşte telefonda kullandığımız ''alo sözcüğü Graham Bell'in sevgilisinin adının kısaltmasıdır.

Bu hikayenin sonrasında sevgilisi, Graham Bell'in bitmek tükenmek bilmeyen denemelerinden rahatsız olur ve Bell'i terk eder, ama ismi milyarlarca insanın ağzında her gün söylenmeye devam eder.

Yeni bir şey öğrendikçe hiçbir şey bilmediğimi anlıyorum ve sorgulamanın, soru sormanın öneminin iyice farkına varıyorum.  Size ''alo'' diyorum :)

Arda Girgin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder